U Srbiji je 17. i 18. oktobra boravila najveća do sada poslovna delegacija u istoriji odnosa dve zemlje, a koja je u Beograd doletela posebnim čarter letom, koji je oprganizovala Vlada Republike Srbije. Delegaciju sačinjenu od predstavnika skoro sto kompanija predvodio je predsednik Japanske organizacije za spoljnu trgovinu DŽETRO G. Susumu Kataoka.
Prvog dana posete u Palati Srbija u Beogradu održan je Poslovni formum Srbija-Japan na čijjem samom početku je goste iz Japana pozdravio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, uz koga su bili premijer Miloš Vučević sa članovima Vlade Srbije, predsednik Privredne komore Srbije Mirko Čadež i direktor Sektora za međunarodnu saradnju Razvojne agencije Srbije Nikola Janković. Forumu je prisustvovao и ambasador Japana Akira Imamura, uz predstavnike organizacije japanskih preduzeća u Srbiji JBAS.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je pre pet i po godina ugostio tadašnjeg japanskog premijera Šinzoa Abea i da je posle toga urađeno mnogo toga, uključujući i nove investicije japanskih kompanija u Srbiji, od „Nideka” do „Tojo tajersa”. Napomenuo je da sada treba da završimo proces odsumporavanja u Obrenovcu s „Micubišijem” i druge poslove s još nekim kompanijama kad je reč o sektoru energetike i kvalitetu japanske opreme. Naveo je da će novi projekat za izgradnju reverzibilne hidroelektrane „Bistrica” biti 100 odsto u rukama japanskih kompanija i Japanske agencije za međunarodnu saradnju.
Vučić je rekao da je trgovinska razmena dve zemlje manja od 350 miliona evra, ali da će biti prilika da se uveća u budućnosti. Vučić je kazao da je mnogo naučio kad je pre 13 godina bio u poseti Japanu, obišao nekoliko kompanija i koristio japansku „divnu železničku mrežu”. Srbi su, rekao je, počeli da shvataju da moraju da rade naporno, da se ponašaju odgovorno da bi zemlja napredovala. „A mi napredujemo nešto bolje i nešto brže od ostalih. Uz veće japansko prisustvo nebo je granica”, rekao je.
Direktna linija Beograd-Tokio
Predsednik je najavio da će „Er Srbija” u narednih šest meseci uspostaviti direktan let na liniji Beograd–Tokio i istakao da je povezivanje s Japanom od najvećeg značaja za našu zemlju. Naveo je i da bi voleo da poseti Ekspo u Osaki iduće godine, a i izrazio nadu da će Japan imati značajno prisustvo i ovde na Ekspou 2027. u Srbiji
Nakon uvodnih izlaganja održana je panel diskusija „Privredna saradnja između Srbije i Japana: šanse i izazovi“ i bilateralni razgovori privrednika.
Ambasador Akira Imamura izjavio je da su japanske kompanije sve više zainteresovane za Srbiju, što je rezultat njenog stabilnog razvoja i makroekonomske stabilnosti.
Predsednik Japanske organizacije za spoljnu trgovinu „Džetro” Susumu Kataoka rekao je da se nada da će Srbija uskoro dobiti još jednu japansku investiciju i istakao da Srbija u kontekstu geopolitičkih tenzija u svetu ima dobar strateški položaj za japanske kompanije. Kataoka je istakao da japanske kompanije imaju veliko interesovanje za ulaganje u našu zemlju.
On je precizirao da je na poslovnom forumu prisutno više od 100 predstavnika iz 74 japanske kompanije, od kojih njih 28 ima sedišta u Evropi.
„Primećujemo prednosti vaše zemlje, u izuzetnom IT sektoru i razvijenom startap eko sistemu. Imate jako talentovane ljudske resurse i niske troškove radne snage. Čuo sam i da je mnogim Japancima lepo u Srbiji, dok ambasadori naših zemalja zajedno rade na unapređenju bilateralnih odnosa i to je jedan od razloga zašto smo došli sa ovako velikom delegacijom“, rekao je Kataoka.
Velika japanska privredna delegacija posle učešća na Poslovnom forumu posetila je prostorije preduzeća „COMETRADE“, gde su obišli radne prostore i učestvovala u zajedničkoj diskusiji.
Sledećeg dana velika japanska delegacija posetila je u Novom Sadu dve fabrike japanske kompanije „Nidek“, posetila Novosadski univerzitet i učestvovala na panelu o start ap projektima. Članovi delegacije, koji su pored Srbije dva dana boravili i u Bugarskoj izrazili su veliko zadovoljstvo posetom i naglasili da je ovo samo početak zajedničkih napora na povećanju saradnje.
Sećanje na posetu premijera Nakasonea
Pre više od 37 godina u Beogradu je u januaru 1987. boravio tadašnji japanski premijer Jasuhiro Nakasone, koji je u maju te godine u našu zemlju uputio privrednu delegaciju sastavljenu od 70 japanskih privrednika. To je bila najveća delegacija koja je ikada došla kod nas iz Japana. Rezultati te posete nisu bili veliki, jer je ubrzo posle nje došlo do građanskog rata i raspada Jugoslavije.