Japanorama

SNEŽNA ČUDOVIŠTA NESTAJU

Čuvena snežna čudovišta, u japanskoj oblasti Jamagata, mrazom prekriveno drveće poznato kao „đuhjo“, suočavaju se sa egzistencijalnom pretnjom. Ova visoka stabla prekrivena snegom dugo su bila najveća zimska atrakcija u regionu, podsećajući na monstruozne figure prekrivene snegom. Međutim, njihov opstanak je sada pod ozbiljnom pretnjom.

Specijalista za đuhjo, profesor emeritus Univerziteta Jamagata Fumitaka Janagisava, izjavio je tim povodom: „Ako se stvari nastave na ovaj način, snežna čudovišta će na kraju prestati da se formiraju”.

Upoređujući isti period 2012. i 2023. godine, formacije đuhjo izgledaju primetno tanje. Suprotno onome što se moglo očekivati, uzrok nije nedostatak snežnih padavina.

Janagisava objašnjava: „Ono što vidimo je potpuno odumiranje. Kada lišće nestane, ostaju samo grane. Zatim, kada se grane otkinu, ostaje samo deblo.“

Grane, neophodne za sakupljanje i zadržavanje snega, bukvalno trule i otpadaju, pa na njima nema formacija snega, poznatih kao đuhjo.

Fotografije koje upoređuju ista stabla od pre 13 godina otkrivaju da su mnoge grane nestale, a ostala su samo stabla drveća. Čini se da je krivac za izumiranje najezda štetočina, insekti, koji su se pojavili pod uticajem klimatskih promena.

Janagisava napominje: „Sa porastom temperature, insektima je lakše da prežive i razmnožavaju se, što verovatno doprinosi onome što sada vidimo”.

Kako globalno zagrevanje omogućava populaciji štetočina da napreduje, drveće koje formira đuhjo je ranjivije nego ikad. Ipak, Janagisava veruje da možda postoje rešenja za oživljavanje ovih snežnih čudovišta, kao što je presađivanje mladog drveća na obroncima planine i kultivisanje semena kako bi se podstakao njihov budući rast.