Japanorama

“SVETO DRVO” SPASAVA HRAM

Šinto svetilište Sakataru u mestu Ušicu ( grad Noto ) teško je oštećeno u zemljotresu koji se dogodio 1. januara 2024. godine, u vreme kada mnogo građana dolazi da se pomoli u okviru novogodišnje ceremonijalne posete svetilištu. Zemljotres jačine 7,5 Rihtera, izazvao je urušavanje mnogih kamenih konstrukcija, kao što su kamene kapije ( toori ) i kameni lampioni u svetilištu, na obalama Japanskog mora. Svetište Sakataru, kao i grad Noto, podignuti su na početku Heian perioda, u 8. veku naše ere. Legende kažu da u hramu borave božanstva koja odvlače grešnike u dubine mora, a verska svečanost ABARE MACURI puna je grubosti i naoko nasilja, kako bi se božanstva umilostivila.

Dva “sveta” stabla stara oko 200 godina, izrasla pored strmog stepeništa na padini prilaza ( ima čak 120 stepenika ) srušila su se pod težinom snega i klizišta. Divan pogled sa brda sa kojeg se otvara široki vidik pruža pogled na grad i njegove ljude se dramatično promenio, a drva su morala da budu posečena, kako, tako oborena, ne bi izazvala i veću štetu.

U šintoizmu postoji ceremonija pod nazivom „Naorai“, kada se hrana koja se nudi bogovima, kao što su pirinač i sake, skida sa oltara i deli svima. U znak zahvalnosti za sveto drveće, koje je okončalo svoju ulogu zbog udara zemljotresa, deo drveta biće iskorišćen za popravke glavnog svetilišta, a drugi delovi će biti podeljeni, uz hranu, kao Naorai.

Pošto vernici tada hramu daju priloge, samo tim porcijama hrane, sakupljeno je više od deset puta veća suma, neophodna za popravku hrama. Vernici su novac slali i poštom iz cele zemlje, a svetilište je zauzvrat ponudilo poklone donatorima, uključujući specijalno piće, sodu pomešanu sa sokovima koji su potekli iz isečenih panjeva “svetog” drveća.