Japanorama

ŽENE PREUZIMAJU POLITIKU – GUŽVA NA IZBORIMA U TOKIJU

Izbori za gradonačelnika japanske prestonice Tokija privukli su rekordan broj kandidata — tačnije 56. To je toliko mnogo da nema dovoljno mesta na drvenim pločama postavljenim širom glavnog grada za izlaganje postera kandidata, jer svaki taj prostor ima samo 48 mesta.

Tokijska izborna komisija odlučila je da “zamoli” osam kandidata, koji su određeni žrebom, da svoje postere umetnu u providnu fasciklu i zakače ih ili zalepe na bočnu stranu okvira drvene ploče.

Aktuelna gradonačelnica Juriko Koike i bivša poslanica Gornjeg doma parlamenta Renho ( znači dve žene ) u centru su pažnje tokom te “gužve” za izbore 7. jula, ali to nije obeshrabrilo druge kandidate, za koje je malo verovatno da će pobediti, da se ipak se kandiduju u nadi da će dobiti uvek privlačni publicitet.

„Odlučne smo u nameri da dokažemo da smo bolje od muškaraca”, parola je dve žene, jer, kako izgleda, : žene preuzimaju japansku politiku kojom su decenijama dominirali muškarci.

Koike, 71, bila je voditeljka TV vesti pre nego što je ušla u politiku, osvojivši mesto u donjem domu parlamenta prvi put 1993. Renho je takođe bila poznato lice u TV vestima pre nego što je ušla u politiku kao članica Gornjeg doma 2004.

Koike je  konzervativka, koja je vodila grad kroz pandemiju Covid-19 i letnje Olimpijske igre 2021. godine. Ona sada traži treći mandat uz obećanje da će se fokusirati na porodične mere. Bivša ministarka odbrane i životne sredine postala je prva guvernerka Tokija 2016.

Njen glavni izazivač je Renho, sa levog centra, 56-godišnja bivša manekenka za kupaće kostime, koja je postala prva žena lider najveće japanske opozicione stranke 2016. Napustila je stranku da bi se kandidovala kao nezavisna, ali ima podršku bivše partije Ustavne demokratske stranke (CDP).

Nizak natalitet u Japanu brzo se pojavio kao ključno pitanje na izborima 7. jula, na kojima će se skoro 50 kandidata iz celog političkog spektra takmičiti za vođstvo u megalopolisu od 14,1 miliona ljudi , sa  BDP-om koji je konkurent Holandiji.

U celoj zemlji, stopa fertiliteta – ili prosečan broj dece za koju se očekuje da će žena imati tokom svog života – iznosi 1,2, što je znatno ispod 2,07 koliko je potrebno da bi se broj stanovnika očuvao. Situacija u Tokiju je još hitnija: sa 0,99, natalitet Tokija je najniži među 47 japanskih prefektura.

„Kandidati moraju da ponude plan za upravljanje neviđenim demografskim izazovima starenja i smanjenja stanovništva u ovom megagradu“, napisao je list Asahi Šinbun u uvodniku.

Lideri su se sukobili oko svojih planova da podignu natalitet, a Koike obećava niže kirije za porodice i besplatan dnevni boravak za prvu decu bračnih parova.

Renho je rekla da će vršiti pritisak na kompanije da poboljšaju ravnotežu između posla i privatnog života svojih zaposlenih. „Želim da učinim Tokio gradom u kojem mladi ljudi, bez obzira na okolnosti, mogu da uče, rade, da se venčavaju i imaju decu, i da imaju sve ove životne izbore“, rekla je ona tokom nedavnog govora u kampanji, a preneo list Mainići Šinbun.

Obe kandidatkinje su se “borile” sa manjim skandalima. Koike je ponovo bila primorana da negira optužbe, koje su joj prvi put iznete pre četiri godine, da je lažno tvrdila da je diplomirala sociologiju na Univerzitetu u Kairu 1976. godine. Popularnost njenih pristalica, LDP-a, takođe je teško narušena skandalom o finansiranju.

Renho – koja je rođena od majke Japanke i oca sa Tajvana – izazvala je manju kontroverzu kada je postala opoziciona liderka 2016. otkrivši da još uvek ima dvojno japansko i tajvansko državljanstvo, uprkos tome što je ranije insistirala da je postala naturalizovana japanska državljanka u tinejdžerskim godinama.

U Japanu je sve manje Japanaca, a sve više stranaca. Da zaustave navalu stranaca, Japanci se odlučuju da uvedu „taksu za ulaz u zemlju“u visini od oko 40 evra. Stranci će to platiti, tvrde Japanci, jer je jen toliko slab da im je u Japanu sve jevtino.