Srbija drži ključeve stabilnosti zapadnog Balkana
Normalizacija odnosa Beograda i Prištine putem dijaloga uz posredovanje EU je od najveće važnosti, zato Japan podržava taj dijalog
Joko Kamikava
Posećujem Srbiju kao ministarka spoljnih poslova Japana, pet godina nakon mog prethodnika. U Srbiji sam boravila u oktobru 2019. godine, kad sam prisustvovala 141. zasedanju Skupštine Interparlamentarne unije. Veoma me raduje što sam sada dobila priliku da kao ministarka spoljnih poslova opet posetim vašu prelepu zemlju. Želim da iskoristim ovu posetu kako bih nadogradila konkretnu saradnju između naše dve države.
Istorija prijateljskih odnosa Japana i Srbije započela je još 1882. godine, kada su car Meiđi i kralj Milan Obrenović razmenili depeše, a 2022. godine smo obeležili i 140. godišnjicu prijateljstva naše dve zemlje. Uprkos teškim razdobljima, kojih je za to vreme zaista bilo, Japan i Srbija su se međusobno pomagali u mnogim oblastima. Nakon sukoba u bivšoj Jugoslaviji, Japan je posredstvom Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) i drugih pružao pomoć Srbiji, a simbol te pomoći su ostali „Žuti autobusi”. A onda, 2011. godine, kad su Japan pogodili veliki zemljotres i cunami u Istočnom Japanu, od Srbije smo primili velikodušne donacije. Takođe, Japan je pružio materijalnu pomoć Srbiji i 2014. godine, kad je Srbija bila pogođena velikim poplavama.
Nakon što je 2018. godine pokojni premijer Abe posetio Srbiju i tom prilikom najavio „Inicijativu za saradnju sa zapadnim Balkanom”, posete na visokom nivou između naše dve zemlje postale su učestalije, a naši ekonomski odnosi snažniji, čime naši celokupni odnosi prave iskorak u sledeći stadijum.
Diplomatska politika Japana na zapadnom Balkanu
Japan doprinosi miru i stabilnosti Srbije i ovog regiona, koji je u prošlosti propatio zbog podela, i dosledno je sprovodio „Inicijativu za saradnju sa zapadnim Balkanom”, vođen idejom da upravo razvojem ekonomije regiona zapadnog Balkana može da doprinese miru i stabilnosti Srbije i drugih zemalja ovog regiona. Sada, kad je međunarodna zajednica suočena sa žestokim izazovima, smatram da je značajno što sam kao ministarka spoljnih poslova Japana došla na teritoriju zapadnog Balkana, nekada suočenog s tragičnim sukobima, te što ću u dobroj volji sa stanovnicima ovog regiona imati priliku da govorim o neprocenjivom značaju mira.
Kao strateški partner Evropske unije, Japan podržava evropske integracije zemalja zapadnog Balkana. Kako bi ovaj region čvrsto zakoračio putem stabilnosti, razvoj Srbije, koja drži ključeve stabilnosti zapadnog Balkana, apsolutno je neophodan. U tom smislu, posebno me raduje što imam mogućnost da među državama zapadnog Balkana prvo posetim Srbiju.
„Inicijativa za saradnju sa zapadnim Balkanom” ima dva uporišta: pomoć društveno-ekonomskim reformama Srbije i drugih država zapadnog Balkana u cilju njihove evropske integracije, i pomoć međusobnoj saradnji zemalja regiona. Do sada, Japan je posredstvom ambasade Japana u Srbiji, JICA i drugih sprovodio pomoć Srbiji u raznim oblastima, poput razvoja privatnog sektora, mera koje se odnose na klimatske promene, zaštite životne sredine, zdravstva, obrazovanja, društvenog blagostanja i drugog. Prošlo je šest godina od objave ove inicijative, i u Srbiji su započela nastojanja koje se odnose na reformu Ustava, dekarbonizaciju i slično, kojima Srbija napreduje u društveno-ekonomskim reformama koje vode evrointegracijama. U aprilu ove godine upriličena je primopredaja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani „Nikola Tesla A”, što je prvi projekat Jen-kredita obezbeđenog Srbiji. Osim što ovaj projekat doprinosi ubrzanju zelene tranzicije Srbije, koja se nalazi na putu prelaska s uglja na obnovljive izvore energije, smatram da je važan i sa tačke gledišta doprinosa koji daje razvoju zemalja zapadnog Balkana. Stoga Japan želi da nastavi da ulaže napore u cilju dekarbonizacije zapadnog Balkana.
S druge strane, Japan je zabrinut nizom događaja koji su doprineli podizanju tenzije na severu Kosova. Normalizacija odnosa Beograda i Prištine putem dijaloga, uz posredovanje Evropske unije, od najveće je važnosti, pa Japan podržava taj dijalog.
Takođe, prolongiranjem sukoba u Ukrajini i sličnog, svetski poredak je izložen žestokim izazovima i situacija u svetu se uveliko menja. Japan prepoznaje ekonomsku pomoć Ukrajini u okviru međunarodne solidarnosti, uključujući i pridruživanje Srbije zajedničkoj deklaraciji na Samitu za mir u Ukrajini održanoj u Švajcarskoj. Dalje osnaživanje saradnje unutar regiona je izuzetno važno. Stoga, koristeći ovu svoju posetu, s premijerom Milošem Vučevićem i ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem razgovaraću o mogućnostima jačanja saradnje naše dve zemlje posredstvom „Inicijative za saradnju sa zapadnim Balkanom”.
Razvoj ekonomskog odnosa
Nakon objavljivanja „Inicijative za saradnju sa zapadnim Balkanom” Japan je započeo da sprovodi inicijative u cilju podsticanja dolaska japanskih kompanija na zapadni Balkan. Ekspanzija japanskih kompanija u Srbiji stabilno napreduje iz godine u godinu, kako u pogledu broja kompanija, tako i u ukupnom iznosu investicija. Nakon što su kompanije „Tojo tajer” i „Nidek” otvorile svoje fabrike u decembru 2022. godine, odnosno maju 2023. godine, u martu ove godine najavljena je i izgradnja novog postrojenja kompanije „JFE Šođi”, čime se velike investicije u vezi s automobilskom industrijom nastavljaju.
Japanske investicije posledično će dovesti do ekonomskih integracija s Evropskom unijom, ubrzanja daljih reformi privatnog sektora, kao i razvoja ljudstva koje će podržati te reforme. Velika je čast što je predsednik Vučić tokom ceremonije polaganja kamena temeljca za novu fabriku kompanije „JFE Šođi” istakao da ceni etičke principe i kulturu japanskih kompanija. Početkom juna ove godine privredna delegacija Srbije predvođena ministrom unutrašnje i spoljne trgovine Tomislavom Momirovićem, ministarkom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelenom Begović i ministarkom privrede Adrijanom Mesarović posetila je Japan, gde je sa Vladom Japana, japanskim privrednim društvima i kompanijama razmenila mišljenja o mogućnostima dalje saradnje na polju ekonomije. Japan će sarađivati s Vladom Srbije kako bi daljim investicijama japanskih kompanija u Srbiju pomogao evropskim integracijama Srbije, ali i nastavio da se i nadalje svestrano zalaže u cilju jačanja ekonomskih veza sa zemljama zapadnog Balkana i Srbijom, vođen idejom da „u ekonomskoj stabilnosti leži ključ za mir i stabilnost u regionu”.
Žene, mir i sigurnost
Kao jednu od vodećih načela japanske spoljne politike, Japan promoviše Rezoluciju „Žene, mir i sigurnost (VPS), koja je 2000. godine usvojena u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ova politika se vodi idejom da žene mogu da budu te koje će sa liderskih pozicija učestvovati u sprečavanju sukoba, obnovi i uspostavljanju mira, a time i približavanju njegovoj većoj održivosti. Žene čine 38 odsto parlamenta u Srbiji i Srbija je jedna od zemalja gde je učešće žena u politici sve veće. Tokom svoje posete Beogradu planiram da razmenim mišljenja i s ministarkom Tatjanom Macurom, koja je zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena.
Želimo da ojačamo saradnju sa Srbijom u cilju realizacije održivog mira zasnovanog na VPS perspektivi, kako na Balkanu, tako i u međunarodnoj zajednici.
Moja poseta Beogradu će, nažalost, biti kratka, ali se iskreno radujem što ću moći da se susretnem s premijerom Vučevićem, ministrom spoljnih poslova Đurićem, kao i građanima Srbije. Nadam se da će ova moja poseta, utemeljena na sjajnim odnosima koje su naše dve zemlje sagradile do danas, dovesti do daljeg jačanja odnosa između Japana i Srbije.