Japanorama

PROPISI ZA ZAŠTITU “VAGJU” JAPANSKE GOVEDINE U SAD

Japanska organizacija za spoljnu trgovinu (DŽETRO), zajedno sa japanskom vladom, izradila je smernice o tome kako da se prijavi da vagju (和牛), japanska govedina, proizvedena u Japanu, na poseban način, bude označena tim nazivom „vagyu“ u Sjedinjenim Državama.

Američki propisi za označavanje hrane, naime, zahtevaju posebne aplikacije za označavanje govedine, pa su 2022. godine pošiljke specijalno gajene japgovedine našle na udaru tako što su im američke vlasti zabranile da na pakovanjima mesa zadrže oznake “vagju”.  Od tada je bio privremeno obustavljen izvoz goveđeg mesa označenog kao “vagju” iz Japana u SAD.

Ovaj potez DŽETRO-a se pokazao neophodnim, jer “vagju” nije nužno prepoznat kao meso japanskog porekla u Sjedinjenim Državama, gde se masovno prodaje slična govedina proizvedena u SAD i Australiji.

Vagju je meso od posebno gajenih goveda u gradu Kobeu, a sada i u drugim gradovima, i prodaje se po veoma visokim cenama. Goveda se na posebnim farmama svakodnevno masiraju, uz hranu im se dodaje pivo i drugi aditivi, koji čine da masnoća u mesu bude ravnomerno raspoređena, pa tako i posebno ukusna.

Prema podacima iz Japana 55% junećeg mesa sa oznakom “vagju” prodatog u SAD 2020. godine proizvedeno je u SAD, a 40% je uvezeno iz Australije. Vagju iz Japana je činio samo 5%.

U SAD se govedina sa oznakom “vagju” prodaju po cenama koje su oko 2,5 puta veće od sličnog mesa proizvedenog u SAD i Australiji. Jedna japanska šnicla težine 300-400 grama prodaje se u restoranima po 250-300 dolara, pa i više.

Čuveni američki košarkaš Kobi Brajant dobio je ime Kobi ( način kako u SAD izgovaraju Kobe ) kada je njegova majka, u odmakloj trudnoći, u restoranu probala japansku govedinu i toliko se oduševila njenim ukusom da je odlučila da će se njeno dete, kada se rodi, zvati Kobi.